O nas

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej – teoretycznej i praktycznej. Jej ideą jest ukazanie młodzieży szkół ponadpodstawowych zadań stojących przed tym jednym z najważniejszych działów gospodarki narodowej, rozszerzenie jej zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z produkcją rolniczą, obszarami wiejskimi, miejscami przyszłej pracy, co ma wyjątkowe znaczenie we właściwym wykonywaniu zawodów niezbędnych dla funkcjonowania obszarów wiejskich.

 

Realizując zadania zawarte w programie olimpiady, młodzież może wzbogacić swoje przygotowanie zawodowe, a jednocześnie dzięki pogłębieniu wiedzy i umiejętności przyczynić się do stałego unowocześniania i rozwoju polskiego rolnictwa.

 

Olimpiada odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Selekcja uczniów do następnego etapu dokonywana jest na podstawie testu (składającego się z 60 pytań) oraz na podstawie wykonanych 3 zadań praktycznych.

 

Organizatorem Olimpiady jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

SGGW działa w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Nauki, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych.

 

Jest to impreza powszechna, wpisana do rejestru olimpiad przedmiotowych MEN i przez resort nadzorowana. W etapie szkolnym udział bierze około 20 000 uczniów, w etapie okręgowym pozostaje około 1 500 uczniów, a do etapu centralnego przechodzi już tylko 200 uczniów. Tak masowa impreza nie może odbywać się w jednym miejscu, dlatego też ze względów organizacyjnych współorganizatorami Olimpiady są uczelnie rolnicze, a nadzór merytoryczny, poza Komitetem Głównym Olimpiady, sprawuje również Rektor danej uczelni.

 

Współorganizatorami są następujące uczelnie, prowadzące co najmniej dwa kierunki studiów zgodne z zakresem tematycznym bloków:

 

  1. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  2. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  3. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  4. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
  5. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  6. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,
  7. Politechnika Bydgoska w Bydgoszczy,
  8. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
  9. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,

oraz wydziały rolnictwa i infrastruktury technicznej urzędów wojewódzkich, a ponadto – za zgodą organizatora – instytucje i stowarzyszenia, których działalność związana jest z rolnictwem jako działem gospodarki narodowej oraz samorządy terytorialne.